Dobre nawyki finansowe to podstawa budowania wolności finansowej.

Jeśli nie ogarnie się tej kwestii, to niestety będziemy klepać przysłowiową biedę.

Żeby uniezależnić się od systemu musimy zadbać o swoje finanse, czego oczywiście nie nauczono nas w szkole. Pozostaje nam samemu zdobyć wiedzę, bo jak się z czasem przekonasz, system chce żebyś ciężko pracował, zarabiał i konsumował.

O ile dobrze pamiętam w szkole nie uczą żadnych podstaw ekonomii, nikt nie tłumaczy jak oszczędzać w mądry sposób, jak inwestować, a co najważniejsze zarządzać domowym budżetem. Jak dobrze  byłoby wiedzie to na starcie , by nie pakować się w długi.

Poznaj kluczowe zasady  życiowych finansów:

  1. Zarządzanie domowym budżetem

Podstawą jest tutaj wiedza ile zarabiasz, ile wydajesz i gdzie możesz zaoszczędzić. Zapomnij o hulaszczym stylu życia, wydawaniu pieniędzy na rzeczy nieistotne i życiu od pierwszego do pierwszego. Niestety wymaga to trochę czasu i samodyscypliny, ale warto.

 Duże znaczenie ma tutaj zapisywanie swoich wydatków- śledzenie każdej złotówki, by zobaczyć na co naprawdę wydajemy pieniądze.  Kolejną ważną rzeczą jest tworzenie budżetu czyli określenie konkretnych kwot na niezbędne wydatki, oszczędności oraz inwestycje.

  1. Oszczędzanie i poduszka finansowa

Celem jest bezpieczeństwo finansowe. W każdym domu coś się psuje, na coś nagle są potrzebne pieniądze. Posiadanie oszczędności pozwala spokojnie żyć i nie zadłużać się. 

Jeśli mamy poduszkę finansową czyli odłożoną równowartość 3-6 miesięcznych zarobków,  to kwota, która pozwoli na wymianę uszkodzonego sprzętu bez konieczności rat, albo w przypadku utraty pracy będzie zabezpieczeniem w okresie poszukiwania nowej. 

Kolejną ważną kwestią po poduszce finansowej, czyli naszej stałej rezerwy, jest ustalenie stałej kwoty 10- 20% dochodu na oszczędności. To pieniądze, które odkładamy i nie ruszamy, to nasz fundusz na przyszłość. Nie słuchaj ludzi, którzy opowiadają , że nie chcą oszczędzać całe życie i chcą korzystać ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Właśnie takie korzystanie, powoduje, że nigdy nie osiągną wolności finansowej.

Tutaj nasuwa się od razu na myśl minimalizowanie kosztów życia, po prostu czasami trzeba się zastanowić czy to czego pragniemy i chcemy koniecznie kupić jest nam rzeczywiście potrzebne. Pamiętaj im więcej wydajesz tym więcej musisz pracować, by znów mieć na wydatki.

  1. Unikanie długów i kredytów

Nie pracuj na odsetki dla banku. 

Ludzie myślą, że wezmą kredyt z ratą na ich możliwości, nie myśląc kompletnie o tym ile więcej będą musieli zwrócić. Kredyt to niewola inaczej nie można tego nazwać , rozumie dobrze ten, kto się zadłużył, wie ile wyrzeczeń i ciężkiej pracy to go kosztuje. Podstawowa zasada to nie kupować na kredyt rzeczy, które tracą na wartości jak elektronika czy samochody. 

Nie korzystać z kart kredytowych, a  najlepiej ich nie posiadać.  Jeśli już masz kredyt to w pierwszej kolejności spłacaj ten z wyższym oprocentowaniem. Uważam, że najmądrzejsze jest podejście – jeśli nie mogę czegoś kupić za gotówkę, bo mnie na to nie stać, to po prostu nie kupuję, albo odraczam zakup do momentu uzbierania określonej kwoty.

  1. Mądre inwestowanie i budowanie dochodu pasywnego

Nie pracuj całe życie dla pieniędzy, niech pieniądze pracują dla Ciebie.

 Mądre inwestowanie, to jednak najpierw zdobycie  wiedzy o danym aktywie, a dopiero potem wkładanie pieniędzy. Nie pakujmy się w coś czego kompletnie nie rozumiemy.

 Kolejną ważną kwestią jest dywersyfikacja czyli prosto ujmując nie trzymamy oszczędności w jednym miejscu. Upadek jednego aktywa, przy dobrej dywersyfikacji, nie będzie Cię kosztował Cię utraty zdrowia psychicznego.

Buduj dochód pasywny- twórz coś co generuje dochód bez Twojej ciągłej pracy. Raz wykonana praca przynosi korzyści przez długi czas.

  1. Mądre zarabianie i zwiększanie przychodów

Pracuj mądrze, a nie ciężko. 

Nie polegaj na jednym źródle dochodu i miej możliwość życia na własnych zasadach.

 Pamiętaj, że to co masz najcenniejsze to Twój czas, tego nikt Ci nie zwróci. Patrząc z tej perspektywy sprzedawanie swojego czasu to jedna z gorszych możliwości zarabiania. 

Szukaj różnych rozwiązań, zarabiaj online – niezależność lokalizacyjna daje większość.

Dobre nawyki finansowe są podłożem do budowy niezależnego życia. 

Jeśli chcesz żyć bez stresu, nerwów i przejmowania się o przyszłość, zacznij budowę od porządnych filarów. 

Ucz się na błędach innych, a nie na swoich. Poświęć czas na podstawy ekonomii życiowej, a będziesz szczęśliwym niezależnym człowiekiem.

 

niezależny umysł

You are currently viewing 5 dobrych nawyków finansowych prowadzących do niezależności
5 dobrych nawyków finansowych prowadzących do niezależności

Ten post ma 2 komentarzy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.